Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

A forum for all topics related to constructed languages
Post Reply
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Mon 16 Oct 2017, 04:39

This will be a scratchpad thread for my future use; it will also more specifically feature bits of "glossolalia" (interesting or aesthetically-pleasing strings of sounds I come up with that could be part of a conlang).

To start off, here's something I came up with today:

The words kure kabo popped into my head today, while watching this guy try to get a cat off of his motorcycle seat in what I think was somewhere in Japan, so that probably influenced by interpretation of this string

So after playing around with the pronunciation, I decided that unstressed word-final /e o/ will sometimes be raised to or [ɪ ʊ], particularly in rapid or casual speech, and that intervocalic /b/ will be realized as [β̞], or in more formal speech, as a true fricative [β]. There will be a whole series of voiced stops /b d g/ which pattern like this.

Additionally, unstressed final /i u/ will be realized as voiceless [i̥ u̥] or simply deleted (this, of course, is definitely influenced by Japanese). Thus even when final unstressed /e o/ are raised to , they will still not merge with /i u/. These processes may have happened word-internally in certain contexts, possibly leading to the formation of geminate stops and possibly the origin of present-day intervocalic voiceless stops, if I want to assume that the voiced stop series is the result of historical intervocalic voicing.

Furthermore, /k/ before /a/ will sometimes be backed somewhat, approaching /q/, mainly in emphatic speech and more often in men’s speech.

And what does it mean? Since I imagined it in the context of trying to convince an uncooperative cat to get off a seat, I’ll consider it in light of that.

So, it’s probably some kind of command, an imperative, telling the cat to move. In fact, it can probably be translated to English as “Get down!” or “Get off!” I’ve decided it’s going to be some kind of serial verb construction, so it could be something like remove descend or move jump or exit descend. I’m not sure which it will be yet.

This language will also have constructions like noun1 verb1 noun2 verb2 (noun3), where noun2 is the subject of verb1, and the subject of verb2 is either noun1 or noun2. E.g. boy saw girl hit car could either mean “The boy saw a girl hit a car” or “The boy saw a girl and he hit a car” - there will be morphology to disambiguate these two possibilities. (Or, perhaps, it will depend on context?)
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Sun 29 Oct 2017, 02:13

A thing I made -

Image

After reading about a certain Romance variety with 4 genders, and keeping in mind some stuff about Bantu noun classes, I imagined a language that had a bunch of different noun classes, where each noun was pluralized by reassigning it to a different noun class (or not), and there wasn’t a 1:1 relationship between singular and plural noun classes - in fact it was essentially a network, with most noun classes containing singulars of some nouns and plurals of others. I made this graphic to visualize that idea.
User avatar
Creyeditor
mongolian
mongolian
Posts: 3896
Joined: Tue 14 Aug 2012, 18:32

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Creyeditor » Sun 29 Oct 2017, 09:20

Looks a lot more than inflectional classes.
Creyeditor
"Thoughts are free."
Produce, Analyze, Manipulate
1 :deu: 2 :eng: 3 :fra: 4 :esp: 4 :ind:
:con: Ook & Omlűt & Nautli languages & Sperenjas
[<3] Papuan languages, Morphophonology, Lexical Semantics [<3]
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Sun 29 Oct 2017, 15:40

Creyeditor wrote:Looks a lot more than inflectional classes.
There could be a 1:1 correspondence with inflectional class, but not necessarily. E.g. in the Romance variety I was inspired by, there are masculine nouns (which thus take masculine agreement) that have a singular in -u and a plural in -i, and some that have a singular in -e and a plural in -i. But they're both still masculine and take the same agreement. E.g.:

u dulu 'the pain'
i duli 'the pains'

u furise 'the shepherd'
i furisi 'the shepherds'

Different nominal inflections, same agreement - thus, same gender.

And it could go the other way, too - two nouns could take the same singular/plural inflection, but still be in different genders/noun classes.

u pane 'the bread'
i pani 'the breads'

a cruce 'the cross'
i cruci 'the crosses'

Same nominal inflections, different agreement - thus, different gender.
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Wed 01 Nov 2017, 00:56

Infinitive + present indicative paradigm for “run”, “marry”, and “sleep” in a three-vowel Romance language which I might make (stress indicated with acute):

ɪɴғ: kur·í, marid·á, durm·í
1s: kúr·u, maríd·u, duárm·u
2s: kur, maríd, durm
3s: kúr·i, maríd·u, duárm·i
1ᴘ: kur·ím, marid·ám, durm·ím
2ᴘ: kur·íd, marid·ád, durm·íd
3ᴘ: kúr·un, maríd·an, duárm·un

(The interpuncts aren’t part of the orthography, they’re just there so you can more easily see the morpheme boundaries)
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Thu 02 Nov 2017, 03:31

Possible vocab (from the Swadesh list) for the three-vowel Romance language idea I’ve got. Singular and plural listed for nouns.

I: ju
you: tu
he: il
she: ilu
we (m): nutud
we (f): nutudi
you (p, m/f): vu
you (p, m): vutud
you (p, f): vutudi
they (m): iltud
they (f): iltudi
father: padri, par
mother: madri, mar
man: umi, um
woman: fimu, fimi
human: man, man or pirsunu, pirsuni
husband: marid, marid
wife: ispusu, ispusi
child (m): nin, nin
child (f): ninu, nini
tree: arburi, arbur
grass: iarbu, iarbi
horn: kuarn, kurn
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Sat 04 Nov 2017, 18:37

A further elaboration on this idea

/mʷ m̼ n nʷ ɲ~ŋ̟ ŋ̠ʷ/
/pʷ p̼ t ts tʃʷ c~k̟ k̠ʷ/
/fʷ f̼ s ʃʷ ç~x̟ x̠ʷ/
/vʷ v̼ r rʷ ʝ~ɣ̟ w̠/
/l ɫʷ/

As you can see, every consonant is part of a rounded-unrounded pair. Except for the labials, all the rounded consonants are further back, too. /t/ and /ts/ are both counterparts of /tʃʷ/.

As for the source of these contrasts, I'm thinking that the rounded variants formed before rounded vowels, and then there were was some kind of vowel rearrangement, or perhaps a lot of vowel deletions, which made the distinction phonemic. Some also formed from coalescence of /Cw/ clusters.
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Mon 13 Nov 2017, 03:19

Concept: A language where most of the vocabulary is made up of phonaesthetic or onomatopoeic bound bases; thus, a given word will be a compound of two non-separable elements, each suggesting some quality or phenomenon, placed in juxtaposition to provide the overall meaning of the word.

For example, there might be the following bound bases (acute indicating high tone, no acute indicating low/no tone):

- small
qo - large
- point, sharp
bo - round
hesh - whoosh, blow
dák - strike, smack
éya - down, descend
ayé - up, ascend

And some words might be:

níayé - to hop, skip
qohesh - a gale, a powerful wind
tídák - to poke, prick; a pin
níbo - a marble, a round bead
heshayé - steam, smoke, updraft
éyadák - to land or fall over with a smack
Porphyrogenitos
cuneiform
cuneiform
Posts: 134
Joined: Sat 21 Jul 2012, 07:01
Location: Buffalo, NY

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by Porphyrogenitos » Tue 21 Nov 2017, 07:17

Idea: A language with a series of particles grammaticalized from interjections, all used in the construction “[particle] the one who [predicate]”, e.g.

o the one who is holy ‘I revere the one who is holy’ / ‘the one who is holy is revered’

ai the one who lives there ‘I wish I were the one who lives there’ / ‘the one who lives there is envied’

yei the one who wins ‘I acclaim the one who wins’ / ‘the one who wins is acclaimed’

ekh the one who stands there ‘i detest/curse the one who stands there’ / ‘the one who stands there is detested/cursed’

au the one who loses ‘i pity the one who loses’ / ‘the one who loses is pitied’

and so on
User avatar
gestaltist
roman
roman
Posts: 1396
Joined: Wed 11 Feb 2015, 11:23

Re: Porphyrogenitos' scratchpad and intermittent glossolalia

Post by gestaltist » Tue 21 Nov 2017, 14:47

Porphyrogenitos wrote:
Tue 21 Nov 2017, 07:17
Idea: A language with a series of particles grammaticalized from interjections, all used in the construction “[particle] the one who [predicate]”, e.g.

o the one who is holy ‘I revere the one who is holy’ / ‘the one who is holy is revered’

ai the one who lives there ‘I wish I were the one who lives there’ / ‘the one who lives there is envied’

yei the one who wins ‘I acclaim the one who wins’ / ‘the one who wins is acclaimed’

ekh the one who stands there ‘i detest/curse the one who stands there’ / ‘the one who stands there is detested/cursed’

au the one who loses ‘i pity the one who loses’ / ‘the one who loses is pitied’

and so on
Clever. I like it.
Post Reply