Omzinian Scrap thread

A forum for all topics related to constructed languages
User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project X

Post by Omzinesý » 30 Jul 2016 20:43

It seems I'll never get a good phoneme inventory for that lang. My latest attempt is basic 5 with rounding distinction of every phoneme.
i y ɯ u <i ü ï u>
e ø ɘ o <e ö ë o>
ä ɶ (both low phonemes are central) <a œ >

All of them have two/three lengths depending on the analyses above.

New vowel harmonies:
1 back/front harmony
- Covers suffixes with high and mid vowels.
- All of them have a back/front pair with the same value of rounding
- Progressive
- No exceptions

2 height harmony
- Covers suffixes with underlying high vowels
- Only some suffixes are concerned
- high vowels become mid if a low vowel precedes
- Progressive
Last edited by Omzinesý on 16 Aug 2017 19:34, edited 1 time in total.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project X

Post by Omzinesý » 30 Jul 2016 21:11

The case system

There are 22 cases. Two of them are purely syntactic: the nominative and the oblique. The other cases belong to paradigms: from - at - through - to

State: excessive - essive1 - essive2 - translative
Possession: addative(?) - genitive1 - genitive2 - dative
Inside: elative - inessive1 - inessive2 - illative
Surface: delative - superessive1 - seperessive2 - sublative
Near: ablative - adessive1 - adessive2 - allative

Agentivity is marked by a clitic that can be added to any NP.
Last edited by Omzinesý on 16 Aug 2017 19:34, edited 1 time in total.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project XI

Post by Omzinesý » 07 May 2017 15:54

A new project
(Actually I'm recycling my old ideas.)

p t k q
m n
s ʃ
r ʀ
l j

i:, i, u:, u <ii, i, uu, u>
e:, o: <ee, oo>
a:, a <aa, a>

The short /a/ is pronounced [ə] in nonstressed open syllables, i.e. word-finally, and written <e>.

Nouns

consonantal declension
NOM - ~ -e
OBL -u
GEN -i

consonantal declension Nouns ending in s
NOM -s
OBL -š
GEN -š

'consonantal' declension (i~j)
NOM -i
OBL -ju
GEN -je

Vocalic declension (a)
NOM -aa
OBL -aa
GEN -aaj

Vocalic declension (i)
NOM -ii
OBL -ee
GEN -eej

Vocalic declension (u)
NOM -uu
OBL -oo
GEN -ooj


Copula
Pronouns are used as copulae, but they have tense inflection.
sg1 present
NOM šuu
OBL šoo
GEN šooj

sg1 past
NOM ees
ACC eeš
GEN eeš

sg1 future
NOM oos
ACC ooš
GEN ooš


sg3 present
NOM ak
ACC aku
GEN aki

sg3 future
NOM pol
ACC polu
GEN poli

sg3 past
NOM neš
ACC nešu
GEN neši

šuu patoom 'I am happy.'
ees patoom 'I was happy.'
oos patoom 'I will be happy.'

Tom, ak patoom. 'Tom is happy.'
Tom, neš patoom. 'Tom is happy.'
Tom, pol patoom. 'Tom is happy.'

Real verbs have only one tense, but tenses of the imperfective aspect can be formed by participles ~ converbs and copulae.

Tom ak-jureel Lisu. 'Tom has loved Lisa'.
Tom neš-jurum Lisu. 'Tom was loving Lisa.'

Jureel is the past participle and jurum the present participle of jura 'to love'.
Last edited by Omzinesý on 16 Aug 2017 19:35, edited 3 times in total.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project XI

Post by Omzinesý » 07 May 2017 18:20

Historical endings are:
NOM -
OBL -o
GEN -u
but when a consonant elides, the endings change.

Below there are developments of all words ending in Vk.
k -> aɣ -> a:
ako -> aɣo ->aɣə -> a:ə -> a:
ak -> aɣi -> a:i -> a:j

ok -> oɣ -> ou̯ -> ou -> u:
oko -> oɣo -> ou̯o -> oo -> o:
oki -> oɣi -> ou̯i -> u:i -> u:j

ek -> eɣ -> ei̯ -> i:
eko -> eɣo -> e:o -> e:ə -> e:
eki -> eɣi* -> e:i -> e:j

ik -> iɣ -> i:
iko -> iɣo ->iɣə -> i:ə -> e:ə -> e:
iki -> iɣi -> i:i -> e:j

* This should actually yeald /i:j/ but it dissimilates to /e:j/
Last edited by Omzinesý on 16 Aug 2017 19:35, edited 2 times in total.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project XI

Post by Omzinesý » 10 May 2017 20:28

Omzinesý wrote:A new project
(Actually I'm recycling my old ideas.)

p t k q
m n
s ʃ
r ʀ
l j
I'll add palatalized dental pairs for /t/ /n/ /l/ /s/ /r/ and / ʃ/. All consonants are palatalized before /i/, /i:/ and /e:/ and after /i/. Those consonants can also be palatalized before /a/, /a:/, /u/, /u:/, and /u:/.
Last edited by Omzinesý on 16 Aug 2017 19:35, edited 1 time in total.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project XI

Post by Omzinesý » 11 May 2017 12:40

Omzinesý wrote: Nouns

consonantal declension
NOM - ~ -e
OBL -u
GEN -i

consonantal declension Nouns ending in s
NOM -s
OBL -š
GEN -š

'consonantal' declension (i~j)
NOM -i
OBL -ju
GEN -je

Vocalic declension (a)
NOM -aa
OBL -aa
GEN -aaj

Vocalic declension (i)
NOM -ii
OBL -ee
GEN -eej

Vocalic declension (u)
NOM -uu
OBL -oo
GEN
Rivising the declensions

1st declension differentiates all cases. The others have synchretic obliques and genitives.

1.
NOM -a ~ zero
OBL -u
GEN -i

'House'
Maar
Maaru
Maari

'Sand'
Tunka
Tunku
Tunki

'Shirt'
Piraa
Pirau
Pirai

2.
NOM -i
OBL -ja
GEN -ja

'Cottage'
Maari
Maaria
Maaria

3.
NOM -s
OBL -š
GEN -š

'Desert'
Joos
Jooš
Jooš

4.
'Houses'
Maarii
Maaree
Maaree

5.
'Oasis'
Unuu
Unoo
Unoo
Last edited by Omzinesý on 16 Aug 2017 19:36, edited 1 time in total.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project XII

Post by Omzinesý » 16 Aug 2017 19:21

Dwarf language (I used not to make Elfish or Dwarfish etc. fantasy langs but I can try.)

- "Ural-Altaic" style back/front vowel harmony (I just need it for omitting it in writing :)
- PIE style ablaut (long, short, and reduced grades)
- Gutterals
- Two genders: 1. Dwarf things (mines, gold, beard etc.) 2. everything else

Not much more ATM.

Nachtuil
greek
greek
Posts: 489
Joined: 21 Jul 2016 00:16

Re: Omzinian Scrap-thread: Project XII

Post by Nachtuil » 17 Aug 2017 18:47

Omzinesý wrote:Dwarf language (I used not to make Elfish or Dwarfish etc. fantasy langs but I can try.)

- "Ural-Altaic" style back/front vowel harmony (I just need it for omitting it in writing :)
- PIE style ablaut (long, short, and reduced grades)
- Gutterals
- Two genders: 1. Dwarf things (mines, gold, beard etc.) 2. everything else

Not much more ATM.
Ooooooooo! I love it!
I also have a dwarf language, currently on the back burner and due for heavy revision. Mine is more uncreative with Germanic phonology and case inflection.

I quite like how isolationist or introverted the gender system is. "Us things" "Outsider things"

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread: Project XII

Post by Omzinesý » 18 Aug 2017 11:37

Nachtuil wrote:
Omzinesý wrote:Dwarf language (I used not to make Elfish or Dwarfish etc. fantasy langs but I can try.)

- "Ural-Altaic" style back/front vowel harmony (I just need it for omitting it in writing :)
- PIE style ablaut (long, short, and reduced grades)
- Gutterals
- Two genders: 1. Dwarf things (mines, gold, beard etc.) 2. everything else

Not much more ATM.
Ooooooooo! I love it!
I also have a dwarf language, currently on the back burner and due for heavy revision. Mine is more uncreative with Germanic phonology and case inflection.

I quite like how isolationist or introverted the gender system is. "Us things" "Outsider things"
Yeah, it's an interesting thought experiment how people would behave with other rational species. Would cultures be arbitrarily made more different.
Dwarfs are also very very result-oriented, so all kinds of hobbies or just spending your time is "outsider thing". They don't farm either but buy all their food from humans. so everything related to such necessary hindrances like eating is "outsider thing". So "us things" is mostly related to mining, handicraft, war, and some eccentric rituals.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread Project XIII

Post by Omzinesý » 07 Sep 2017 14:30

My impression is Iranian though I'm not sure if there is anything Iranian in this language.

p t k q
ts tʃ
s ʃ x~ɣ h
z ʒ
ʋ l r j
n m

i ɨ u <i y u>
e (ə) o <e ë o>
a <a>

Vowels have long and centralizing variants
i: ɨ: u:
e: o:
a: ɒ:

iə ɨə uə
eə oə
aə ɒə

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread Project XIII

Post by Omzinesý » 17 Sep 2017 18:40

Something about the verb

Active
ş-e-siip 'I bouilt it'
t-e-siip 'you bouilt it'
g-e-siip 'he bouilt it'
ş-e-siip-een 'we excl. bouilt it'
v-e-siip-enn 'we incl. boult it'
t-e-siip-een 'you bouilt it'
g-e-siip-een 'they bouilt i

Antipassive
ş-aa-sip 'I bouilt'
t-aa-sip 'you bouilt'
g-aa-sip 'he bouilt'
ş-aa-sip-een 'we excl. bouilt'
v-aa-siip-enn 'we incl. boult'
t-aa-sip-een 'you bouilt'
g-aa-sip-een 'they bouilt'

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread Project XIV

Post by Omzinesý » 17 Sep 2017 19:11

Ideas coming from Somali phonology.

tʰ ts tʃ kʰ
2. p t k q
m n
s ʃ
4 z ʒ
ʋ l r

Series 1 realise as the glottal stop syllable finally.
Series 2 are voiceless stops word-initially and -finally and when geminated, voiced stops after nasals, and voiced fricatives elsewhere.
Series 4 can be voiceless affricates word-initially.
Last edited by Omzinesý on 28 Sep 2017 19:42, edited 2 times in total.

User avatar
MrKrov
banned
Posts: 2389
Joined: 12 Aug 2010 02:47
Location: /ai/ > /a:/
Contact:

Re: Omzinian Scrap-thread

Post by MrKrov » 17 Sep 2017 20:50

It's "built".

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread

Post by Omzinesý » 18 Sep 2017 13:21

MrKrov wrote:It's "built".
I see :)

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread Project XV

Post by Omzinesý » 28 Sep 2017 19:25

Two vowel inventories.

Version 1
[closed syllables][open syllables]
ý [y][æy], í [æi], ú [ou]
y [ʏ][y:], i [ɪ][i:], u [ʊ][u:]
é [∅][ei], ó [∅][ou]
e [e][e:], o [o][o:]
a [æ][æ:], á [ɒ][ɒ:]

Version 2
[closed syllables][open syllables]
í [æi], ú [y][y:]
i [ɪ][i:], u [ʊ][u:]
é [ei], ó [ou]
e [e][e:], o [o][o:]
a [æ][æ:], á [ɒ][ɒ:]

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread Project XVI

Post by Omzinesý » 07 Oct 2017 03:43

In the speed-lang challenge, I found the possession construction the most interesting part of my lang. I'll chamge it a bit.
Noun:
Template of Noun: <root> <number> <case> <definiteness/class>
There are three numbers.
-Singular: Ø
-Plural -en
-Paucal: -oqm
Singular always means one. The difference between Plural and Paucal is rather if there is a known number of individuals or is it rather ‘some’.
There are but one semantic case. Let’s call it simply Nominative though it’s closer to the direct case. There are however locational cases.
-Nominative: -Ø
-Inessive: -(y)p ‘in’
-Superessive: -(y)lh ‘on the surface’
-Adessive: -(y)k ‘near’
There is also Equative -(y)p ‘likeX, Xily’

Definiteness has three markers:
-Definite: -a
-Indefinite: -y
-Proper noun: -o
-Abstraction: -e
Formation of the abstract noun is very productive. llep-y ‘a man’ -> llep-e ‘manhood/being a man’
No definiteness/class marker appears in Possession construction (construct state). The possessed appears before the possessor and lacks the definiteness/class marker.
oss llepa ‘the man’s house’

Adjective
Adjectives differ from other nominals in that they take the definiteness/class marker of the whole NP, not one of their own. Now, I start wondering if the suffix is an enclitic, morphologically. Adjectives do not agree their head in number or case either.
llep kep-a ‘the stupid man’
llep kep-y ‘a stupid man’

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap thread Project XVI

Post by Omzinesý » 12 Oct 2017 22:40

Consonant inventory

p t k k͡p q q͡p
b d g g͡b ɢ ɢ͡b (g g͡b ɢ ɢ͡b only appear word-initially, and thus have a complementary distribution with ɰ w ʁ ʁ͡β)
ʋ ɹ ɰ w ʁ ʁ͡β (This series rarely appears word-initially.)
l r
s ʃ
z ʒ (This series rarely appears word-initially.)
m n
Maybe some allophony appears but I don't know how. Ideas?


Vowels
y i u <y/ý i/í ú>
e o <e u>
æ ɒ <a o>

æi <á>, æy <ay>, ɒu~ou <ó>
ei <é>

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread

Post by Omzinesý » 27 Oct 2017 20:57

Verb

Subject pronoun (a clitic) - tense/voice - root - derivational moods - plural marker


A boring tense system:

Present
Past
Prospective
Perfect

Perfect and Prospective can be used beside both Present and Past to express anterior and posterior events, respectively. So they also have
Both Present and Prospective can be used to refer to the future. Prospective has more subjective meaning as a plan while Present expresses a stricter causation, often in the near future.

The same prefixes also express voice (active or antipassive).

Code: Select all

          Active  Antipassive
Present        e  á
Past           u  ó

Prospective    i  é
Perfect        y  ý     
Subject pronouns
s- sg1
dr pl1
k- 2
g 3
n zero-person/passive

There are complex rules regarding if the subject pronoun appears or is absent.

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap-thread

Post by Omzinesý » 07 Nov 2017 12:29

Sound history

The pre-language had the basic 5-vowel system with the length distinction.

i, i:, u, u:
e, e:, o, o:
a, a:

Sound changes of first (=stressed) syllables
1. Long /a:/ is backed -> /ɒ/
2. and short /a/ is fronted -> /æ/
3. Long /u:/ and short /u/ are fronted -> /y:/, /y/
4. Long /o:/ is raised to /u:/
5. Long /e:/ is diphthongized -> /ei/
6. Long /y:/ is diphthongized -> /yi/
7. Long /i:/ is merged with short /i/ -> /i/
8. /æ/ of open syllables is diphtongized to /æi/ if the following syllable has an unrounded vowel. /æ/ -> /æi/ / _.CV [-rounding]
9. /æ/ of open syllables is diphtongized to /æy/ if the following syllable has a rounded vowel. /æ/ -> /æy/ / _.CV [+rounding]
10. /ɒ/ of open syllables is diphtongized to /ɒu/ if the following syllable has a rounded vowel. /ɒ/ -> /ɒu/ / _.CV [+rounding]

Unstressed vowels are effectively reduced making the conditioned sound changes phonemic.

The vowel system of the language is thus:
y, yi, i, u
ei
e, o
æy, æi, ɒu
æ, ɒ


Written:
y, ý, í, ó
é
e, o
aCu, aCi, áCu
a, á

User avatar
Omzinesý
runic
runic
Posts: 2666
Joined: 27 Aug 2010 08:17
Location: nowhere [naʊhɪɚ]

Re: Omzinian Scrap thread Projext XVI

Post by Omzinesý » 07 Nov 2017 12:57

Renewed consonant inventory

p t͡s t t͡ɬ t͡ʃ k k͡p q q͡p <p c t tlh ç k kp q qp>
s ɬ ʃ χ <s lh ş h>
ʋ z ɹ ɮ~l ʒ ɣ w ʁ ʁ͡β <v z rh l ʐ g w x xv>
r <r>
m n ŋ ŋ͡m ɴ ɴ͡m <m n ng mg nx mx>

Post Reply