Proto-Bokisig

A forum for all topics related to constructed languages
brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Proto-Bokisig

Post by brblues » 08 Jul 2019 14:22

In this thread, I will be presenting a conlang I've been working on for a bit already, and the setting of which is a collabworld project. I haven't yet decided on the geographical and chronological setting yet, other than it is quite a bit in the past of the collabworld, so I will be skipping the background of the language, skipping straight to the boring stuff, the phonology :p

Phonology

Inventory

Image
image uploader

Allophonies:
/s/ and /z/ > [ʃ] and [ʒ] before front vowels /i/, /e/ and /ɛ/
/u/ > [ɯ] unless preceded by labials /m/, /b/ and /p/

The allophonies might look a bit meager, and I am debating even removing those as I have kind of outsourced all the allophony rules to a sound change applier along with the diachronic changes. Given that I conceptualized this lang mostly as the baseline for future versions, I was thinking a simpler approach might work better even if it is somewhat unnaturalistic, as I could just put the "pure" baseline sentences through the sound changes to get something more like how it was actually spoken.

Phonotactics:
CV(C)

My simplicity-based approach is also reflected in the - at this stage - only rule for phonotactics.

I will soon be posting some jucier stuff about the grammar - the basic specifications are: SOV language using nominative-accusative alignment, with an asymmetric case system, split between animate and inanimate nouns, based on postpositions and suffixes. Heavy use of converbs, which employ switch reference. [:D]
Last edited by brblues on 03 Nov 2019 18:49, edited 2 times in total.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: Proto-Bokisig

Post by brblues » 08 Jul 2019 19:21

Nouns

Grammatical number

While Proto-Bokisig nouns have no grammatical gender, there has been the fairly recent development of forming inflected plurals by suffixing different collective nouns (according to semantic criteria) to nouns to make various differentiations in grammatical number.

Before this development, plurals were formed by reduplication, dropping the syllable coda, if any; this is no longer productive. In Proto-Bokisig, the reduplicated forms that are still used fall into one of three categories:

Before this development, plurals were formed by reduplication of the first syllable, dropping the syllable coda, if any; this is no longer productive. In BSLS, the reduplicated forms that are still used fall into one of two categories:

a) The reduplicated form may have acquired a new meaning – some examples below:

Singular noun Meaning Reduplicated Meaning

/tas/ = “water”; /tatas/ = “ocean”
/sum/ = “beginning”; /susum/ = “reason”
/ʔud/ “thread” / “string”; /ʔuʔud/ = “net(work)” / “environment” / “nature”

b) The reduplicated form is still used as plural, e.g. /ɣuɣ/ = “eye”; /ɣu.ɣuɣ/ = “eyes”

Here's a table of the innovative and productive suffixes now used to form grammatical number:

Image

Inserting “mɛka(hɛ)” (= “full”) between the root and the plural suffix derived from a collective word is a way to nominally express “the full collection of”, i.e. “all”:

kasaki-mɛka-sig sazon he
priest-full-PL beard COP.INAL
“All priests have beards”

An adverbial way of expressing the same thing would be:

kasaki-sig sazon gabo he
priest-PL beard all.ADV COP.INAL
“Priests all have beards”
Last edited by brblues on 03 Nov 2019 18:53, edited 5 times in total.

User avatar
Shemtov
runic
runic
Posts: 3147
Joined: 29 Apr 2013 04:06

Re: BLSL thread

Post by Shemtov » 09 Jul 2019 22:08

brblues wrote:
08 Jul 2019 19:21
Nouns

Grammatical number

While BLSL nouns have no grammatical gender, there has been the fairly recent development of forming inflected plurals by suffixing different collective nouns (according to semantic criteria) to nouns to make various differentiations in grammatical number.

Before this development, plurals were formed by reduplication, dropping the syllable coda, if any; this is no longer productive. In BSLS, the reduplicated forms that are still used fall into one of three categories:

Before this development, plurals were formed by reduplication of the first syllable, dropping the syllable coda, if any; this is no longer productive. In BSLS, the reduplicated forms that are still used fall into one of three categories:

a) For animate nouns, the reduplicated form serves as a generic form of the noun:

ʔo-ʔon.saz lu.lu.mɛ sɛ-sa.som
REDUP-man often NEG-listens
“Men often don’t listen!”

b) The reduplicated form may have acquired a new meaning – some examples below:

Singular noun Meaning Reduplicated Meaning

/tas/ = “water”; /tatas/ = “ocean”
/do/ = “line” / “length”; /dodo/ = “angle”
/sum/ = “beginning”; /susum/ = “reason”
/ʔud/ “thread” / “string”; /ʔuʔud/ = “net(work)” / “environment” / “nature”

c) The reduplicated form is still used as plural, e.g. /ɣuɣ/ = “eye”; /ɣu.ɣuɣ/ = “eyes”

The innovative - and productive - suffixes used for the new plurals will follow in a list, as I am currently struggling to enter the table I made in my document!
I like this idea. I created a family were the protolang created plurals the same way as your language used to. One daughter has dropped plurals entirely, so do you mind if I "steal" use b to create new vocabulary for the daughter (the old plural for "Animal hide" now means "Trousers" for example)?
Many children make up, or begin to make up, imaginary languages. I have been at it since I could write.
-JRR Tolkien

yangfiretiger121
sinic
sinic
Posts: 298
Joined: 17 Jun 2018 03:04

Re: BLSL thread

Post by yangfiretiger121 » 10 Jul 2019 03:33

brblues wrote:
08 Jul 2019 14:22
In this thread, I will be presenting a conlang I've been working on for a bit already, and the setting of which is a collabworld project. I haven't yet decided on the geographical and chronological setting yet, other than it is quite a bit in the past of the collabworld, so I will be skipping the background of the language, skipping straight to the boring stuff, the phonology :p

Phonology

Inventory

Image
image uploader

Allophonies
[s z > ʃ ʒ] before front vowels [i e ɛ]
[u > ɯ] unless preceded by labials [m p b]

The allophonies might look a bit meager, and I am debating even removing those as I have kind of outsourced all the allophony rules to a sound change applier along with the diachronic changes. Given that I conceptualized this lang mostly as the baseline for future versions, I was thinking a simpler approach might work better even if it is somewhat unnaturalistic, as I could just put the "pure" baseline sentences through the sound changes to get something more like how it was actually spoken
Allophones are indicated as [sounds], not /phonemes/. And, the high back vowel allophony is [ɯ > u], not the stated [u > ɯ].
Alien conlangs (Font may be needed for Vai symbols)

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 11 Jul 2019 19:23

Shemtov wrote:
09 Jul 2019 22:08

I like this idea. I created a family were the protolang created plurals the same way as your language used to. One daughter has dropped plurals entirely, so do you mind if I "steal" use b to create new vocabulary for the daughter (the old plural for "Animal hide" now means "Trousers" for example)?
Sure go ahead, I'm glad you like it [:D]

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 11 Jul 2019 21:28

I've edited my post about nouns to add the table of grammatical number suffixes, and also corrected the notation of allophones; however, I'm thinking about actually doing away with allophones altogether for now, and I would then just put the allophonies in as the very first diachronic changes, we will see.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 12 Jul 2019 19:26

Cases

BLSL was an SOV language using nominative-accusative alignment, but without morphological marking of the accusative (nor the nominative cas). Its case system was asymmetric to an extraordinary degree, split between animate and inanimate nouns.

Nouns take the following case suffixes:

ANIMATE SUFFIXES

GENITIVE alienable
GENITIVE inalienable he
DATIVE o
ABLATIVE xi

INANIMATE SUFFIXES

INSTRUMENTAL du
LOCATIVE
LATIVE bo
ABLATIVE mɛʔu

A further important restriction is that only animate nouns can act as agent; inanimate are used with the instrumental postposition "-du", plus either an animate agent or the dummy agent "kiku”, as illustrated by the following examples:

/ɣis.te-du ki.ku sig-hɛ sot-mɛ ɣuɣ.za.lig pɛlma-mɛ/
apple-INSTR ‘DUMMY AGENT’ 1PL.EXC-GEN.ALIEN house-LOC window BREAK-PFV


“Somebody broke the window of our house with an apple.”

This strategy, employing an unnamed dummy agent, here translated as “somebody”, is always used if an inanimate noun is to act as semantic agent. The example also illustrates that locative cases, primarily LOC, but also ABL, are used to express possessive relationships involving inanimate possessors.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 12 Jul 2019 21:32

Copulas

There exist various copulas:

Image

Sorry for the image, but turns out I am too lazy to format tables here, and I'm not even sure how it works :?:

Some further examples, all from a translation exercise on here in the relevant sub-forum:


(ki) lum.bo.ki kun
3SG.ANIM fisher COP
"He is a fisherman."

“kun” is the copula for “noun = noun” constructions; personal pronouns are frequently dropped.

(ki) ma.hɛ
3SG.ANIM ‘to be strong’
"S/he is strong."

Stative verbs are used for predicative adjectives

(ki) mu-he ki.ʔud.ki kun
3SG.ANIM 1SG-GEN.INAL spouse COP
"He is my husband."

This uses the same construction as the “fisherman” example above.

(ki) mu-he sot mɛhɛ
3SG.ANIM 1SG-GEN.INAL house ‘to be located in’
"He is in my house."

A locative verb is employed here – that is, a stative verb that expresses the location “at / inside / near”, with the location as direct object.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 12 Jul 2019 22:06

Verbs

Verb types


All BLSL verbs (including the verb-like adjectives) are derived from a combination of a noun and a suffixed dummy verb or copula:

Image

Negation

The general form of negation is adding negative particle “-” in front of the verb. In addition to this verbal negation, nouns may be followed by the negative particle “-” to restrict the scope of negation in more detail.

Example:

/tas-du sɛ kiku mu-he nuz sɛ katma-mɛ/
water-INSTR NEG ‘DUMMY AGENT’ 1sg-GEN friend NEG kill-PFV


"It wasn't water that killed my friend"
Last edited by brblues on 10 Nov 2019 19:34, edited 1 time in total.

Nachtuil
greek
greek
Posts: 555
Joined: 21 Jul 2016 00:16

Re: BLSL thread

Post by Nachtuil » 17 Jul 2019 15:28

brblues wrote:
12 Jul 2019 21:32
Copulas

There exist various copulas:

Image

Sorry for the image, but turns out I am too lazy to format tables here, and I'm not even sure how it works :?:

Some further examples, all from a translation exercise on here in the relevant sub-forum:


(ki) lum.bo.ki kun
3SG.ANIM fisher COP
"He is a fisherman."

“kun” is the copula for “noun = noun” constructions; personal pronouns are frequently dropped.

(ki) ma.hɛ
3SG.ANIM ‘to be strong’
"S/he is strong."

Stative verbs are used for predicative adjectives

(ki) mu-he ki.ʔud.ki kun
3SG.ANIM 1SG-GEN.INAL spouse COP
"He is my husband."

This uses the same construction as the “fisherman” example above.

(ki) mu-he sot mɛhɛ
3SG.ANIM 1SG-GEN.INAL house ‘to be located in’
"He is in my house."

A locative verb is employed here – that is, a stative verb that expresses the location “at / inside / near”, with the location as direct object.
I have no idea how to do tables on here either.

I like what you've been doing. I like the distinction between alienable and inalienable possession you have and up above the old plural system having ceased to be productive but still being relevant is cool.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 18 Jul 2019 19:03

Nachtuil wrote:
17 Jul 2019 15:28

I like what you've been doing. I like the distinction between alienable and inalienable possession you have and up above the old plural system having ceased to be productive but still being relevant is cool.
Thank you! I don't even like alienable vs inalienable possession that much just in itself, but it gave me a neat way for forming two different kinds of stative verbs (=verb-like adjectives), namely that adjectives like "scary" (a characteristic, possibly?) are derived from the inalienable possession marker, while ones like "scared" (more like an actual state) come from the alienable marker.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 23 Jul 2019 16:26

I made a minor change in the section on grammatical number, deleting the reduplicated form as generic plural for animates, and at the end of the same section added a whole new way of saying "all" nominally (in addition to the adverbial way, which I think I hadn't presented before either).

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 23 Jul 2019 16:35

Let's continue with the verbs, which I'd already started, to come to aspect and tense. This will actually be really straightforward!

Tense and aspect


Tense and aspect are marked by suffixes on the verb; while the markers, each of which is specific to either tense or aspect, most often occur individually with a verb, they usually encode a specific combination of tense and aspect.


PFV: -mɛ => Perfective past
IPFV: -ka => Habitual present
IPFV + PST: -kali => Imperfect (imperfective past)
PST: -li => Past in subordinate clause
FUT: -bo(lu) => Future

Here are examples, although ones for the "-li" suffix still have to wait till after I've introduced relative clauses:

sa lu-mɛ sohe kiki inudhe-ka-li
DEM.DIST time-LOC many people be.lazy-IPFV-PST
“In that time, many people were lazy/wasteful.”

sothuka xiʔo nuɣehɛ-nɛ pima-mɛ
Sothuka REFL annoy-and say-PFV
“Sothuka [name of a deity] got angry, and said:.”

kiki tagoma-bolu
people teach-FUT
“I will teach the people!”
Last edited by brblues on 26 Jul 2019 21:37, edited 1 time in total.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 26 Jul 2019 19:15

I'm in the mood for some mood!

Imperative-jussive mood

The sole true morphological mood divorced from the tense-aspect suffixes is the imperative-jussive mood, which is formed by suffixing the personal pronoun to the verb, deleting “ma”; only “-ma”-verbs can be used in this mood.


Cause I haven't touched on this yet, here are the personal pronouns:

1SG /mu/
2SG /dɛx/
3SG ANIM /ki/
3SG INANIM /ʔe/

1PL INC /mu.’nɛ.dɛx/
1PL EXC /’sig/
2PL /'dɛxdɛx/
3PL ANIM /'kisig/
3PL INANIM /'ʔeʔe/


Second person imperatives are straightforward, and simply imply a command to the addressee(s):

/ton-dɛx - sɛ ton-dɛxdɛx/
help-2sg NEG help-2pl
“Help!” - “Don’t help!”


The following example contains some grammar stuff which I haven't covered yet, but I still wanted to share it :D

/sotma dɛx-o nolishɛ-ʔul-ʔe mu-o mi.mil.’su.mɛ mɛʔuma-dɛx/
live 2sg-DAT be.desirable-COND-DS 1sg-DAT here go.away.from-IMP
“Come with me if you want to live!”*
* Dative doubles as comitative.

By suffixing 1st person pronouns, jussive forms can be formed for the 1st person – with a change in meaning:

/ton-mu/
help-1SG
"I hope I can help” / ”I want to help”


/sɛ ton-sig/
NEG help-1PL.EXC

“We don’t want to help” / “I hope we won’t have to help”

/sɛ ton-munɛdɛx/
NEG help-1PL.INC
“We don’t want to help” / “I hope we won’t have to help”

/ton-mudɛx/
help-1pl.INC
“I hope we can help” / “We want to “help” / “Let’s help”
Last edited by brblues on 10 Nov 2019 19:35, edited 1 time in total.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 27 Jul 2019 13:25

Verbs of motion and locative verbs


Verbs of motion encoding direction are formed by using the dynamic verbal ending “ma”, suffixed onto locative case postpositions (as well as combinations thereof); similarly, so-called “locative verbs” are formed by suffixing the stative endings “hɛ” and “he”, respectively.

Image

A verb for putting something in a specific location can be formed by simply inserting “da” before the verbal suffix /ma/.

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 01 Sep 2019 19:09

Converbs

In BLSL, converb suffixes were added to a verb infinitive to express coordinating and subordinating senses. All the converbs have different forms depending on whether the subject argument for the converb is identical to that of the finite verb (same subject, SS) or not (different subject, DS).

Different strategies are employed to differentiate between SS and DS on converbs:

a) Some converb suffixes have completely different forms; those are most often derived from different case endings, with the SS form being derived from a case restricted to inanimate nouns, and the DS form from a case sufffix for animate nouns.

Example: The causal converb uses “ʔo” from the dative case (only used with animate nouns) and “mɛʔu” from the ablative case (only used with inanimate nouns) endings for the SS and DS endings, respectively.

b) Other converbs use a base form suffix to express SS, and then suffix the additional DS ending to this base form. This DS ending is identical to the proximal demonstrative adjective “ʔe” (singular; the plural is “ʔeʔe”). It is important to note that the suffix agrees in number with the subject of the finite verb, and not that of the converb itself.

One example of a converb in use:

Simultaneous CVB “nɛ(ʔe[ʔe])” (derived from conjunction “nɛ” = “and”)


/tagoki-sig donam-ɣuz toɣoma-nɛ xilsɛma-ka-li/
student-PL ‘wax tablet’-PL write-CVB quiet-IPFV-PST
“The students were quiet while writing on tablets.”

/tagoki toɣoma-nɛ-ʔe tagohu xilsɛma-ka-li/
student write-CVB-DS teacher quiet-IPFV-PST
“While the student was writing, the teacher was quiet.”

/tagoki toɣoma-nɛ-ʔe-ʔe tagohu-sig xilsɛma-ka-li/
student write-CVB-DS-PL teacher-PL quiet-IPFV-PST
"While the student was writing, the teachers were quiet.”


As the DS marker derives from the demonstrative “ʔe(ʔe)”, which referred to the following noun phrase (i.e. the argument of the finite verb) it agrees in number with the argument of the finite verb.

The imperfective aspect combined with the adverb /kalu/ (“always) expresses “every time / whenever” – however, /kalu/ can also be dropped and the interpretation left to context:

(/kalu/) /sumhebat sɛ pisom-nɛ-ʔe mu ɣiɣsom-ka/
(always) Sumhebat NEG smile-CVB-DS 1SG see-IPFV
“Whenever I see Sumhebat he is not smiling” = “I’ve never seen him smile”.
Last edited by brblues on 10 Nov 2019 19:35, edited 1 time in total.

Nachtuil
greek
greek
Posts: 555
Joined: 21 Jul 2016 00:16

Re: BLSL thread

Post by Nachtuil » 03 Nov 2019 02:37

Is this Proto-Bokisig still or a later version?

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: BLSL thread

Post by brblues » 03 Nov 2019 18:34

All of this is still Proto-Bokisig, and there's actually quite a bit more grammar for it if you are interested (or anybody else)!

I have, however, been thinking about making a tiny grammatical change: After seeing how messy many verb and noun paradigms come out just for the positive versions alone, I feel like I don't want to complicate things more by having the negative particle attach to nouns (as a suffix) or verbs (as a prefix). Instead, I want to leave it as a particle for now.

I am unsure about whether I should make a thread of its own for the Classical stage of the language developing from this proto-lang? It might be a good idea, as I could then post the rest of the grammar I'd outlined here, and at the same time already start posting about the new developments and sound changes leading up to the Classical language. Doing that in one thread might get confusing.

I have also sketched the timeline for the development of hte lang, though thats obviously very approximate.

PS8,000 – 8,350 Proto-Bokisig
PS8,350 – 8,800 Early Classical
PS8,800 - ?? Classical

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: Proto-Bokisig

Post by brblues » 10 Nov 2019 19:52

While I have primarily been developing Proto-Bokisig into the Classical language recently, I noticed I had been sitting on quite a lot of grammar that I hadn't posted yet; in the wake of developing paradigms for the daughterlang (the Classical variety), I also noticed that I am already ending up with a good number of complex paradigms even without affixing the negative particle, so I will keep that one as a particle rather than a suffix or prefix. I have therefore changed all these instances in what was already posted.

I am now going to share a number of different converbs, since those are frequently used in Proto-Bokisig [:)]

Sequential CVB “kusmɛ(ʔe[ʔe])” (derived from “kus-mɛ” = one-LOC = “at first”)

saɣop tassom-kusmɛ John katma-mɛ
king drink-CVB.SEQ John kill-PFV
“After drinking, the king killed John.”

saɣop tassom-kusmɛ-ʔe John kat-mɛ
king drink-CVB.SEQ-DS John kill-PRFV
“After the king drank, John killed him.”

saɣop tassom-kusmɛ-ʔe kat-mɛ
king drink-CVB.SEQ-DS kill-PRFV
“After the king drank, he was killed (or rather, ‘somebody unnamed killed him’).”


Quotative converb - used for indirect speech and some other subordinate clauses: “sa” (SS) / “saʔe[ʔe])” (DS)


The converb form does not specify the tense of the reported sentence; adverbs of time may be inserted right before the converb form to make this clear, including the most generic forms “li” for the past and “bolu” for the future.

dɛxdɛx ɣiɣsom-li saki kos mimilsumɛ bolu ʔalsom-saʔ-e (mu) sɛ tagohɛ
2PL see-PTCP.PST person bread here FUT buy-CVB.QUOT-DS (1sg) NEG know
“I don’t know whether the person you guys saw yesterday will buy bread here”


This converb can also be used for other subordinate clauses:

Mu ʔemɛka kuʔihɛ-sa hulɛhɛ
1SG today ‘be alone’-CVB.QUOT ‘be disappointed’
“I’m disappointed about being alone today”


There are special constructions using “sama” (an archaism for “to say”) in the first person jussive mood for saying that somebody wants or needs somebody to do something. Since the first person jussive is formed by suffixing the personal pronoun (1SG or 1PL) to the verb, the different-subject (DS) marker is not used on the converb in those cases.

dɛx ku mu-he mog-sig katma-sa sa-mu
2SG one 1SG-GEN.INALIEN child-PL kill-CVB.QUOT say-1sg.JUSS
“I hope to say that you [will] kill [or: have killed] one of my children”
= “I need you to kill one of my children.”

dɛx-hɛ sot nilokhɛ-sa sa-mu
2SG-GEN.AL house be.clean-CVB.QUOT say-1SG.JUSS

"You should clean the house."

In the past, there is a difference between the perfective and imperfective aspect; the perfective aspect means that the person unsuccessfully tried to do the thing in question.

mu dɛx xitma-sa sa-mu-mɛ
1SG 2SG hate-CVB.QUOT say-1SG.JUSS PFV
"I (unsuccessfully) tried to hate you"

Causal CVB “ʔo” (SS) / “mɛʔu” (DS) (from DAT and ABL case, respectively)

The converb expressing a causal relationship uses the suffixes for the dative case (if used as a case ending, this is restricted to animate nouns) and the locative case (normally only used with inanimate nouns); the former is used if the subject of the converb is identical to that of the finite verb, and the latter if there is a different subject.

dɛx saɣop saxɛmma-ʔo sixmɛ katma-mɛ-bolu
2sg king insult-CVB.SS soon die-PFV-FUT
“As you have insulted the king, you will soon die.”

ʔiʔaguhiz sɛ nuɣehe-mɛʔu saɣop xiʔo nuɣehɛ
plant NEG red-CVB.DS king REFL annoy
“Because plant the isn’t red, the king is angry.”


CVB for an action interrupted by another action (that of the finite verb): “kanɛ” (SS) / “kanɛʔe[ʔe]” (DS) (from IPFV + “and”)


dɛxdɛx John ʔalsom-li kos lasom-kanɛ mu tagosom-mɛ
2pl John buy-PST bread eat-CVB 1sg notice-PRFV
“While you were eating the bread bought by John, you (suddenly) noticed me.”

Mu kos lasom-kanɛ-ʔe-ʔe bomsama-mɛ
1sg bread eat-CVB-DS-PL shout-PRFV
“While I was eating bread, some people started shouting.”

brblues
cuneiform
cuneiform
Posts: 170
Joined: 03 Aug 2018 15:34

Re: Proto-Bokisig

Post by brblues » 10 Nov 2019 20:07

Finishing off the list of the most important converbs:

CVB for manner/means: “xi” (SS) / “du” (DS) (from ABL (for animates) and INSTR, respectively)


tignima-xi nɛki tun-kom-mɛ boma
run-CVB.INSTR RECIPROC circle-PL-LOC ‘move towards’
“They are chasing each other in circles.”

dɛx tonma-du mu xiʔutasma-mɛ
2sg help-CVB..INSTR.DS 1sg succeed-PRFV
“With your help, I succeeded!”


If used with stative verbs, this is often equivalent to what would be an adverb in many other languages:

maz zizhe-xi maz.som-mɛ;
sun warm-CVB.INSTR shine-PRFV
“Then the Sun shined out warmly”.

The fact that switch reference is marked on the converb allows dropping pronouns fairly liberally:

ma.hɛ-du mu samduma-bolu
strong-CVB.INSTR.DS 1sg kick-FUT
“Somebody (unnamed) will kick me hard!”

Adversative converb “agubo” (SS) / “kanɛʔe[ʔe]” (DS) (from “into the movement”, as in: "against the wind" / IPFV + “and”, respectively)


dɛx sa-tun milsom-agubo sɛ-sasom
2SG word-PL hear-CVB.ADVERSATIVE NEG-listen
“You hear the words, but do not listen.”

NB: The DS form is identical to that of the converb for one action interrupted by another.


lishɛ la ʔut.he-kanɛ-ʔe mu ʔe lasom-ka
sweet food ‘be unhealthy’-CVB-DS 1SG 3SG eat-IPFV
“Even though sugary food is unhealthy, I eat it all the time.”

Post Reply